Haaratus kui tööõnne alustala

Mis on haaratus? Mida tähendab see, kui inimene on tööst haaratud? Olen küllaltki kindel, et paljud inimesed igapäevaselt nende küsimuste peale ei mõtle. Töö on kohustus, igapäevane tavaline asi, mida tehakse harjumusest ja vajadusest. Ilmselt on palju neid inimesi, kes hea meelega üldse tööl ei käiks, sest see on igav ja muudki moodi ebameeldiv. Kui ka sina niimoodi igal hommikul mõtled, julgen pakkuda, et sa ei koge oma positsioonil haaratust.

Nimelt, haaratus tähendab laias laastus seda, et inimene on motiveeritud, energiline ja oma tööle pühendunud. See on üks olulisi faktoreid, mis aitab ära hoida stressi ja seeläbi hoolitseda inimese vaimse ja füüsilise tervise eest. Haaratust kogev inimene alustab igat päeva hea meelega, tal on pinget pakkuvad eesmärgid ning ettevõttest lahkumise mõtteid tema peast naljalt ei leia. Tööülesanded ei ole ei liiga lihtsad ega ka liiga rasked – just täpselt mõnusalt seal vahepeal.

Haaratus tähendab laias laastus seda, et inimene on motiveeritud, energiline ja oma tööle pühendunud.

Taoline seisund on ihaldusväärne seetõttu, et see on kasulik nii inimestele endile kui ka ettevõttele. Individuaalsest vaatepunktist aitab haaratus hoida töö ja eraelu tasakaalu ning olla õnnelik ja rahul oma tööga. Kui inimene tunneb, et tema töö tekitab ka missioonitunnet, on haaratus eriti kõrgel tasemel. Ettevõtte seisukohast aitavad haaratud inimesed luua väärtust. Vahel saab seda mõõta rahas, vahel mitte, kuid kindel on see, et ettevõte saab sellest kasu. Haaratusest tulenev energia ja pühendumine saavad kaasa tuua uusi lennukaid ideid, pealehakkamist ja miks mitte ka tõusujoones müüginumbreid.

Kõige eelneva põhjal saab järeldada, et haaratud töötajaid tasub ettevõttes hoida. Nad on tihtipeale rohkem väärt kui käputäis nende loidunud kolleege, kes teevad tööd ainult palganumbri pärast. Nad suhestuvad ettevõtte missiooni ja visiooniga ning teavad hästi, mis roll on neil selles kõiges mängida. Kuna nad suhtuvad oma töösse sageli kirglikult, võib see kaasa tuua ka konflikte, kuid selle kõige juures tasub alati kaaluda, mis oleks kõige õigem viis käitumiseks. Ühe pühendunud töötaja asemiku koolitamine võib minna palju kulukamaks ja aega nõudvamaks, kui algul tundub ning ei ole garantiid, et uus inimene leiab selles positsioonis samuti enda kutsumuse.

Kõige eelneva põhjal saab järeldada, et haaratud töötajaid tasub ettevõttes hoida.

Miks haaratusest üldse rääkida? See on üks vahva tööelu element, mida kipume vahel unarusse jätma. Tasub meeles hoida, et samuti nagu räägime palju stressist ja läbipõlemisest, on hea siin kõrval hoida haaratust, sest see on küllaltki elegantne viis, kuidas töötajate heaolu parendada. Oma panuse saavad küll anda tööandjad, kuid ka inimesed ise saavad seista hea selle eest, et nende töö oleks selge, motiveeriv ja haarav. Ei saa loota ainult sellele, et tööandja toob kandikul kõik ette ning töötajal jääb vaid üle otsustada, kas ta peab pakutavat piisavalt heaks. Igaüks on oma saatuse sepp ja see kehtib ka tööelus!

Laane Reti Västrik

Laane Reti on cum laude lõpetanud organisatsioonipsühholoogia magistriõpingud Tallinna Tehnikaülikoolis ning töötab TransferWise'is personalispetsialistina.

Lisa kommentaar