Kas kallim on trennis käia või haige olla?

Oled märganud, et need sõbrad ja tuttavad, kes regulaarselt trennis käivad ja sportlikku elustiili viljelevad, põevad oluliselt vähem kõiksugu külmetushaigusi? Ja üldse on nad kuidagi positiivsemad ja elujõulisemad?

Tihti toovad inimesed trennis mittekäimise vabanduseks seda, et see on liiga kallis – lisaks sissepääsumaksudele tuleb muretseda ka ju sobiv treeningvarustus, ja ega ühe topi või särgiga tervet aastat välja ei vea. Uue tossupaari peaks muretsema igal aastal, aga tahaks isegi tihedamalt, kui jälle Nike’i uued mudelid müüki tulevad.

Selliselt arvutades kulub aasta lõikes siseruumides treenijatel sportimise peale umbes 30+ eurot ühes kuus. Muidugi ka iga külmetushaigus tähendab kulu Sinu rahakotile – midagi nohu vastu, midagi kurgule, vitamiinid, tee ja nii edasi. Üldjuhul saad ilmselt aga vähem kui 30 euroga hakkama. Ehk justkui ongi odavam igakuiselt haige olla, kui trennis käia? Samas võid endalt haigena ja viletsa enesetunde käes vaeveldes küsida – palju oleksid nõus sel hetkel maksma, et olla hoopis terve? Selle raha võid kohe haige olemise kulureale juurde mõelda ning märkad, et hoobilt on haiguse põdemise kulud tuludest suuremad.

Aga, nagu teleturul öeldakse, seegi pole veel kõik! Vaatame nüüd, kui produktiivne Sa oled, kui haigena tööd teed? Kui palju kahju tekitad ettevõttele, kui haigena tööl käid, ja teisi samuti oma pisikute ja mitte just kõige parema tujuga ohustad? Kui Sa haigena tööd ei tee, siis millise tundega Sa töötoimetuste juurde tagasi pöördud, teades, et Sind ootab ees Suure Munamäe suurune hunnik väga kiireloomulisi toimetusi ning to-do list, mis on pikem kui Rapuntseli pats?

Võiksin pakkuda välja kihlveo, kuid ilmselt tekitab see lisapinget ja stressi, mis Sinu niigi nõrka haigusjärgset seisundit sugugi paremaks ei tee, aga see kihlveo kaotus suurendaks ju Su kulusid veelgi! Olemata jäänud kihlveo maksad Sa kinni niikuinii järgmisel palgapäeval, kui avastad, et kolmel päeval, mil Sa haigena kodus piinlesid, ei teeninud Sa sentigi ning ülejäänud päevade eest said samuti oluliselt vähem raha. Isegi, kui koolis igast matemaatikatunnist usinasti poppi tegid, peaks olema see rehkendus Sulle praeguseks selge – otseseid kulutusi haigena olles on küll vähem, kui sportimisele kulub, kuid tervena on sissetulekud suuremad ja pea värskem. Ehk siis – kui Sa oled äriinimene ega tegutse ravimisektoris, siis mõistad, et oluline pole oma tervisekulusid madalana hoida, vaid oma terve kehaga rohkem tulu teenida.

Häid uudised on meil ka kõigile tööandjatele. Kui teie töötajad ei ole matemaatikas sama head, kui teie ise, siis nüüd on teil eriti põhjust suunata neid õigele teele. Tuletame meelde, et alates selle aasta algusest ei tule ettevõtetel enam tasuda erisoodustusmaksu, kui nad kompenseerivad oma töötajate sportimist ja terviseedendust kuni 100 € kvartalis. Kahtlemata on see väga positiivne muudatus, ning erakordselt rumal ja oma töötaja suhtes hoolimatu oleks selle võimaluse kasutamata jätmine.

Tihti esineb palju haiguslehti ja suurt kaadrivoolavust ning tööjõupuudust just teenindussektoris – nendes ettevõtetes, kus on palju lihttöölisi, vahetustega töö, ning üldjuhul saavad töötajad seal ka miinimumpalka. Siinkohal on sporditoetus väga hea viis, kuidas ettevõte saab pakkuda oma töötajatele maksuvaba palgalisa, näidata, et hoolib ja panustab igapäevaselt nende tervisesse, ja huvitub sellest, et töötajad oleksid tervemad ja rõõmsamad. Nii loob ettevõte mitte ainult produktiivsema ja tervema töökeskkona, vaid ka palju positiivsema ostukeskkonna oma klientidele. Kellele siis ei meeldiks, kui talle poes naeratatakse või ilusat päeva soovitakse?

Pisut vastuoluline on, et tihti kuuleme kurtmist, et õpetajate ja arstide palgad on madalad. Tõsi ta on, et kullaga kaetuna ja ülemakstuna keegi neist ilmselt end ei tunne. Kummaline on aga asjaolu, et just haridus- ja tervishoiuasutused on seni olnud ühed kõige loiumad oma töötajate sportimise maksuvabastuse kasutajad. Üsna palju kuuleme just nende asutuste esindajate suust juttu, kuidas tegeleda tuleks ennetuse, mitte tagajärgedega. Aga selline see elu vahel on, et tuleb talitada soovitaja sõnade, mitte tegude järgi.

Kui lugesid mõttega, siis loodetavasti leidsid kübekeni lisamotivatsiooni oma tervist tulevikus mitte raisata ning kiirustad nüüd pärast tööpäeva lõppu treeningsaali. Kui aga tutvusid tekstiga haigevoodis pikutades, siis tõmba sall kõvemini ümber kaela, kohenda villaseid sokke ning palu kaaslasel tuua uus tass kuuma Coldrex’i ning liitu sportijate riviga nädala pärast, et sellised mustad päevad saaksid lõplikult ajalooks.

Olge terved ja kaunist advendiaega teile kõigile, armsad lugejad!

 

 

Lisa kommentaar