Kes on Euroopa Liidus kõige aktiivsemad?

2017. aasta andmete järgi ei tegelenud Euroopa Liidus spordi ja aktiivse liikumisega 46% elanikkonnast. Eestis oli see number 48% – seega võib öelda, et üle poole elanikkonnast on Eestis siiski aktiivsed. Nii mõnelgi tekkis kindlasti küsimus, kus elavad Euroopa Liidus kõige aktiivsemad inimesed? Vastus on meile eestlastele ilmselt mõneti üllatav, aga just meie naaberriik Soome on selle tabeli esirinnas. Soomes on vaid 13% inimestest mitteaktiivsed. Rootsis on sama number 15% ja Taanis 20% ehk väga selgelt joonistub välja, et kõige aktiivsemad inimesed elavad Skandinaavia riikides.

Kui nii mõneski muus valdkonnas pakub Eesti konkurentsi oma lähinaabritele ja soovime olla pigem osake Põhjamaadest, siis aktiivsusega jääme kõvasti alla. Tuleb tõdeda, et aktiivsus on jõudsalt kasvanud ja see, et üle poole elanikkonnast on Eestis siiski pigem liikuvad on meie jaoks märkimisväärne edasiminek ja püstitatud eesmärk, mis sai aastaid tagasi seatud.

Ma ei tea, kuidas teie jaoks, aga mulle kangastub seoses soomlastega tihti peale pigem kuvand õllekõhuga napsilembelistest härradest ja prullakatest prouadest, aga ilmselgelt ei peegelda see kuvand tegelikku olukorda. Kui vestelda inimestega, kes on pikemalt Soomes elanud, siis ülal mainitud fakt tuleb neile esiti küll üllatusena, kuid järele mõeldes nendivad siiski enamus, et jah tõepoolest – Soomes pea kõik liiguvad. Ilmselt oleme Eestis liiga ära harjunud kuvandiga, et sport on sportlikele ja kui Sa ennast rihmaks tõmmata ei soovi või kõvasti pingutada ei jaksa, siis see polegi päriselt Sinu jaoks, sest need, kes on aktiivsed ongi juba heas vormis.

Kas teadsite, et soomlastel on aktiivse liikumise jaoks kaks erineva tähendusega sõna? “Liikunta“, mis tähistab pigem aktiivset liigutamist, terviseliikumist ja “urheilu”, mis tähendab sporti selle kõige otsesemas tähenduses. Sõna “sport” tähistab ilmselt nii mõnegi jaoks midagi sunniviisilist ja pigem ebameeldivat. Kui sellega ise tegeled ja veremaitset suus ei olnud, siis ega see ilmselt miskit kasu ka ei toonud. Õnneks sellist suhtumist kohtab üha harvem ja välimusest tähtsamaks tõuseb tervise aspekt. Ka Eesti inimesed on hakanud oma tervist rohkem väärtustama ja selle eest hoolitsema. Sport on moes, aga pikk tee on veel minna.

Soomlased on aktiivsed terviseliikujad ja isegi kui see nende välimusest kohe esmapilgul välja ei paista, siis au sees on kepikõnd ehk Nordic walking, jooksmine, rattasõit kui ka mitmed muud aktiivsed tegevused. Aktiivne liikumine algab neil juba noores eas koolist peale. Isegi üle euroopalisel seminaril palus Soome kõneleja Tiina Kivisaari osalejatel oma ettekannet püsti seistes kuulata, sest püstine kehaasend on märkimisväärselt aktiivsem kui istuv.

Nii lihtne see ongi – tõuse lihtsalt püsti, liigu ringi, võta ette pikem jalutuskäik, kasuta lifti asemel treppe, tee igapäevaselt lihtsamaid võimlemisharjutusi. Ja mis Sa arvad mõttest, et võtame eesmärgiks tõusta 5 aastaga 5 Euroopa sportlikuima riigi hulka? Meie kõigi panus loeb, SINU panus loeb!

Lisa kommentaar