Kuidas olla vaimselt vormis?

Ettevõtlus ja töö on tipptasemel tegijale nagu sport. Enamus töid aga sarnaneb pigem maratoni kui sprindiga. Ettevõtja ja tippspetsialisti sihid on enamasi suured ja kauged. Nende saavutamiseks peab käituma paljuski nagu maratoni jooksja. Treenima, õppima end tundma ja jagama oma ressurssi pika maa läbimiseks optimaalselt. Praktikas tähendabki vaimne vorm suutlikkust olla keskendunud ja pühendunud oma eesmärgi saavutamiseks.

Peaga tööga kaasnev pinge

Peaga töö puhul ei ole oluline pingutada lihaseid, kuid miks siiski meis “pingutub”? Kuidas sellist vaimset pinget lõdvestada? Selleks on vaja oma sisemaailma juhtimise oskuseid ehk intra-personaalsed oskuseid – võimet juhtida oma emotsionaalseid reaktsioone, mõtlemist ja tähelepanu. Teha seda hästi ning igas vajalikus olukorras. Koosolekul, kolleegi kriitikat kuulates, laval oma ideed teistele esitledes, oma argist tööülesannet täites jne. Aga ka kodus või lapsi järjekordsesse trenni tagant kiirustades. Kas sa oled seda õppinud tegema?

Senini käsitletakse tööaega ja eraelu sageli kui midagi lahus olevat. Muidugi avastad varem või hiljem, et kogu elu on üks tervik ja uurides märkad, et veedad ca 2/3 oma ärkveloleku ajast tööga seotud tegevusi tehes (sh tööle ja koju sõit, töömõtted jms). Siin avalduvad sinu potentsiaalid, realiseeruvad su ambitsioonid, su eneseteostus ja loomulikult ka su isiklikud pettumused ning läbikukkumised. Kui olud on soodsad, saab igaüks nii tööl kui kodus hästi hakkama. Aga kas ka pingelises olukorras ja ebameeldivuste kuhjumise korral? Nagu tippspordis, eristab ka siin sisemaailma valdkonnas meistrit “harrastajast” just see, kuidas ta keerulistes oludes toime tuleb.

Muidugi avastad varem või hiljem, et kogu elu on üks tervik ja uurides märkad, et veedad ca 2/3 oma ärkveloleku ajast tööga seotud tegevusi tehes.

Oled sa võimeline säilitama fookust keset kõiki segajaid? Suudad sa jääda truuks oma valitud keskendumise objektile ning eesmärgile? Nii kodus kui tööl? Ka siis kui “viltu veab”?

 

Sisemaailma juhtimise oskused

Oled ehk märganud, et oma sisemiste protsesside juhtimise osas on olukord ühiskonnas üsna kriitiline – meil liiga palju stressi, läbipõlemist, erinevaid sõltuvuse vorme, nutiseadmetest tulenevaid tähelepanuhäireid (sh juba lapsepõlves) ja muid probleeme. Teadlikkuse õpetaja ja psühhiaater Helena Lass tähelepanekul on suur osa inimeste probleemidest tekkinud just intra-personaalsete oskuste totaalsest defitsiidist.

Enamus inimesi ei tea eriti paljut sisemiste protsesside toimimise reeglipäradest. Kui palju õpetati sulle koolis keskendumist, kui oskust? Kuidas tekib motivatsioon? Mida teha, kui tunned alla andmise tunnet? Kas sulle õpetati kuidas tekkib taipamine? Kuidas kasutada intuitsiooni? Kui sa pead langetama tööalaselt olulise otsuse, siis ei lähtu sa ju vaid sõpradega rääkimisest, vaid otsid professionaalset ja reaal-elus praktiliselt kasutatavat lisainfot. Kuid kelle käest üldse on võimalik süsteemselt omandada oma sisemaailma juhtimise oskuseid?

Näiteks emotsioonid on käitumise kõige määravam komponent, seejuures reguleerides inimese energialäve. Olenevalt parasjagu aktiivsest emotsioonist on inimesed tööl kas tüdinud, laisad, entusiastlikud, tunnevad end hoopiski süüdi või väärtusetuna. Mõned on aga ükskõiksed, mehed enam kui naised. Mõned ülbed ja üleolevad. Optimisti ja pessimisti erinevus on nende krooniliselt aktiivne emotsioon, mis määrab selle, mida nad märkavad ning elu-olust mõtlevad. Kas oled märganud, milliseid emotsioone sina sageli tunned? Kuidas on töötada koos kolleegiga, kes tunneb enesekindlust? Aga sellega, kes tunneb pettumust? Oled märganud, kuidas emotsioonid otsuseid ning käitumist mõjutavad?

Emotsioonid on käitumise kõige määravam komponent, seejuures reguleerides inimese energialäve.

Üldlevinud on arvamus, et mehed on vähem emotsionaalsed kui naised. Justkui vaid osad emotsioonid oleks emotsioonid ja teised mitte. Ka ärevus, ärrituvus, kahtlus, kindlustunne,  laiskus ja üksindus jms vähem märgatavad tunded on emotsioonid. Mis see sportimist takistab – kas see, et pole häid jalanõusid või “ei viitsi” tunne? Kõik tahavad tunda rõõmu ja õnnelikkuse tunnet? Iseasi on see, kas ja kui palju inimene märkab, teadvustab, et tal on iga päev kasutusel emotsioonid. Kas sina oskad neid teadvustada? Kuna need määravad käitumist ja mõtlemist, siis kui tõsiselt oled võtnud vajadust õppida neid juhtima? Kui sihipärane sa oled oma mõtetes? Suudad neid vajadusel vaibutada ja kuulata vaikust? Või hoida valitud teemal 4 h järjest ja peale lõunat taas 4 h järjest? Nii kaua kui vaja?

 

Teadlikkuse valdamine, kui edu alus

Nagu sa juba tead, siis suur osa ajajuhtimise koolitusi keskendub füüsiliste tegevuste (kohtumised, projektipõhised ülesanded) reguleerimisele. Kuid enamus sinu ajast ei lähe kaotsi mitte vales suunas “kõndimise” tõttu, vaid sa kaotad end ära oma mõtetesse minevikust (“Minu arvamus eelmine kord ei lugenud”), argistesse ringmõtetesse (mõtted a la “Ma ei tea kas ma ikka seda suudan”, “Mis ta must mõtleb…”) või heietad võimalike tuleviku versioonide üle. … mõtete kombinatsioonide hulk on lõputu. Kui su mõtlemine pole sihipärane, ei ole sihipärane ka su peaga tehtav töö. Ka füüsilises töös tekkivad vead, kui unistad või jääd lobisema ja ei märka enam reaalseid olusid enda ümber (see on kõige sagedasem õnnetuse põhjus).

Kui su mõtlemine pole sihipärane, ei ole sihipärane ka su peaga tehtav töö.

Täna on inimeste eristamisvõime vähem treenitud (me ei tea, mis on tõeliselt oluline ja mis mitte). Kehv kontakt reaalsusega ei võimalda olla asjakohane. Ja kui mitte kaastöötaja, siis sa ise märkad küll, et kell tiksub, ülesanne ei edene ja pinge kuhjub. Tuleb tuttav ette? Ja siis on pahased ka kolleegid ja ülemus ning abikaasa kodus.

 

Oma tähelepanu/teadlikkuse suunamine ja valitud tegevusel hoidmise oskus on edukate inimeste efektiivsuse saladus nr 1. Sellest tuleneb oskus oma tegevusi ajas hästi korraldada (aega ei saa ju juhtida, juhtida saab oma teadlikkust ja tegevusi ajas, mis kulgeb kõigile võrdses tempos). Teadlikkuse kui töövahendi tundma õppimine ja selle suunamise oskus on kõige fundamentaalsem intra-personaalne oskus. See on aluseks sinu emotsioonide, mõtete, taipamiste, loomingulise ja inspiratsiooni juhtimisele sinu enda poolt.

Teadlikkuse ja intra-personaalsete oskuste õppimine on nüüd lihtne – www.wellnessorbit.com on alati sulle ja su kolleegidele avatud. Fakt on see, et sinu ümbruses jagub lõputult seda, mis üritab sinu teadlikkust ja tähelepanu püüda. Samas see, millele sina oma teadlikkust ja tähelepanu viid, väljendab kõige ilmekamalt sinu tegelikke prioriteete.

Kaur Lass

Alates 2015. aastast on Kaur Lass Conscious Initiative OÜ tegevjuht, mis korraldab Teadliku Ettevõtluse Konverentse ja on turule toonud ingliskeelse e-koolituste platvormi Wellness Orbit. Wellness Orbit e-koolitused on loodud ettevõtete töötajate vaimse vormi edendamiseks.

Lisa kommentaar