Kuidas tööl minimaalse ajaga produktiivsust tõsta ehk kontorijooga ABC

Inimese keha ei ole loodud tundide kaupa sundasendis istumiseks. Paratamatult tekivad ebaloomulikud pinged, mis järjest kuhjuvad. Lõpuks on kehas pidevas kontraktsioonis massiliselt lihaseid, mida tegelikult üldse ei peaks pingutama.

Iga pingekolle nõuab enda üleval hoidmiseks pidevalt energiat. Kust see energia tuleb – aga loomulikult Sinu elujõu arvelt. Kui selline seisund kestab pikemat aega, jääb tasapisi kõik organismis vaesemaks, sisemus muutub happelisemaks, kannatavad ka taiplikkus, selgus ja sära. Elurõõmu asemele hakkab imbuma väsimus, loidus, ükskõiksus, ning lõpuks tuleb valu. Siis juba keha nutab.

Abi paari minutiga kontorilaua äärest lahkumata
Kontrorijooga on ülimalt praktiline süntees osteopaatiast ja joogateraapiast ning selle eesmärk on õppida töötama võimalikest kõige stressivabamas kehas minimaalse kulumisega. Võtted selleks on uskumatult lihtsad ja sama uskumatult tõhusad.

Konecrane (Helsingi) firma raamatupidajatele väljatöötatud programm koosneb kaheminutiliste venituste seeriast, mis päästavad inimese randme-, õlgade-, kaela-, ala-ja ülaselja- ning peavalude küüsist. Põhiosas keskendutakse eneseabi võtetele, mida saab kasutada tööajal, laua äärest lahkumata ja teiste tähelepanu äratamata. Õppides ära selle kooskontraktsiooni printsiibi ja seda praktiliselt kasutades saab inimene ise ennast aidata pea kõikide sundasendist tingitud hädade puhul. Loomulikult tasuvad ennast sellised mõneminutilised puhkepausid kuhjaga ära, eriti märgatavad on tulemused siis, kui neist teha harjumus.

Kõikide harjutuste ajal keskendu jäägitult venitatavale kohale, hinga sügavalt ja ühtlaselt, proovi sisse ja välja hingata sama pikalt. Harjutuse lõppedes jää üheks minutiks paigale kogu kehaga ja lase kehal harjuda uue olukorraga.

Kooskontraktsioon vallandab enesetervendamismehhanismi
Et saada vabaks mingist spetsiifilisest valust või pingest kuskil, tuleb vabastada selle valu põhjus – energia takerdumine energiakanalis ja sellest põhjustatud häired vereringes ja närviinnervatsioonis.

Lahenduseks on alati isomeetriline aktiivne venitus – kooskontraktsiooni fenomen. Kasutades võimalikult paljusid lihaseid, paned Sa nad pingestuma haige koha ümber kõikides suundades, kõikehõlmavalt. Kui teed seda täpselt ja õigesti, vallandub kahjustunud piirkonnas võimas enesetervendamismehhanism, vabanevad pinged molekulaarsel tasandil ja valu leevendub või taandub kahe minuti jooksul. Osteopaatias on kuldreegel – struktuur valitseb funktsiooni üle, ehk kus iganes keha nutab, tuleb vabastada struktuur – sidekude – stressist.

Mitte liiga usinatele – sirge seljaga istumine
Ja lõpetuseks: miks mitte harjutada end istuma sirgelt. Alguses võib selline banaalne soovitus muigama panna, tegelikult aitab see rohkem, kui arvata oskaks. Lülisambas on inimese kõige tähtsam energiakanal –  et kõik, mis on määratud voolama, saaks seda vabalt teha, tuleb hoida lülisammas võimalikult sirge ja avatuna. Otsekohe vabanevad kõhukoopa organid rindkere surutisest, süda ja kopsud längus õlgade survest, kogu kehal hakkab märgatavalt kergem. Palju aitab ettekujutlus, et justkui mingi nähtamatu jõud kergelt tõmbaks Sind pealaelt.

Toome välja ka lihtsamad harjutused, mida kontorilaua taga teha:

Harjutus 1: Painuta ühe käe sõrmed teise käe abiga valu piirini tagurpidi, tunneta tugevat venitust sõrmede ja randmeliigeses. Nüüd tekita venivatest sõrmedest tugikäele vastusurve ja hoia seda aktiivset venitust kaks minutit. Viimase poole minuti jooksul toimub tuntav pinge vabanemine ja vereringe elavnemine.

Harjutus 2: Painuta selga ettepoole, pane käed selja tagant sõrmseongusse ja tõsta tooli seljatoele. Aja selga nii palju sirgemaks, et tekiks optimaalne venitus. Kooskontraktsiooni efekti saamiseks suru randmed tugevalt vastu toolileeni. Kaks minutit keskendumist ja väike ime õlavöötmes ongi käes.

Harjutus 3: Sule silmad, siruta kael ja too lõug 2 cm rinnaku suunas. Painuta pea esimese ebamugavustundeni täpselt vasaku õla suunas ning aseta vasak käsi üle pea toeks. Pingesta kergelt kaela lihased, pinget hoides suru pead käele ja kätt peale vastu- tekib vastupingsus venituse sisse. Hoia nii 2 minutit ja siis vabasta aeglaselt käe surve ning lase peal tõusta. Hoia liikumatult pool minutit ja koge kaelast pähe ja ülaselga tulvavat heaolu.

Tekst: Annika Allikmäe, kontorijooga õpetaja

Lisa kommentaar