Kuidas tuua pühadesse tõelist jõulutunnet?

Mõnele meenuvad jõuludega vahvad pere seltsis veedetud õhtud ja puhkus. Mõnele aga stressirikkad vaidlused ning tagasi tööle jõudes poleks nagu pühi olnudki. Mida võiks meeles pidada selleks, et pühadeaeg mööduks võimalikult mõnusalt, rahulikult ja neist jääks pikaks ajaks ilus mälestus?

Töö jääb tööle

Tasub endale rõhutada, et tööd ei tasu pühade ajaks koju kaasa võtta. See hõlmab nii füüsiliselt materjalide kontorisse jätmist kui ka meilipostkastide suletuna hoidmist, aga ka töömõtete teadlikku ümbersuunamist. Need paar päeva, mis tähistavad meie kalendris jõulupühi, saab iga inimene veeta ilma tööga tegelemata ning saab selle arvelt pühendada end rohkem perele, sõpradele või miks mitte heategevusele.

Veeda perega mõnusalt aega

Jõulud ei ole vaid materiaalne asjade vahetamine ja jõuetuseni söömine. Jõulud on ilus aeg aasta lõpus, kus on võimalus võtta aeg maha ning pühendada end oma lähedastele. Kasuta neid päevi, et nendega suhelda, võtta ette lauamänguõhtuid ning kuulata ja laulda jõululaule. Looduses matkamine või perega koos ümber kodukvartali jalutuskäigu tegemine on samuti vahvad. Need mälestused jäävad sinuga pikemaks ning mine sa tea – äkki õpid oma pereliikme kohta midagi uut, mida varem ei teadnudki?

Suhtu söömisesse mõistlikult

Ühel heal Eesti jõululaual on tavaliselt suurem kogus kõike head ja paremat alustades traditsioonilistest jõuluroogadest ja lõpetades snäkkide ja magustoitudega. Iseenesest pole pidulikus õhtusöögis midagi halba – eks ikka on toit see, mis inimesi ühendab ja samal ajal laua taha istuma toob. Kuid nagu ka kõike muud, tasub söömisesse suhtuda teadlikult ja mõistlikult. Tee endale ja miks mitte ka teistele väike väljakutse, et sel aastal sööte tõesti vaid nii palju kui vaja ja keegi ei ütle kordagi lauset „Oi, kus nüüd sai alles söödud!“.

Ümbritse end headuse ja hoolivusega

Jõuluaeg toob tahes-tahtmata kaasa helge tunde. Vähemalt peaks tooma, sest jõulud meenutavad, kui vahva on veeta aega koos sõpradega, kui kallid on pereliikmed ja kui tore on see, et saad seda kõike nautida. Kui aga jõulud toovad pigem stressi, ei ole pühade eesmärk enam täidetud. Pühade ajal tasub mõelda, kas ehk on aeg pikaaegsele tülile lõpp teha andestamise teel? Kas saan kellelegi, kes mulle on öelnud halvasti, öelda vastu hoopis midagi head ja jätkata puhtalt lehelt? Kerge süda teeb pühade nautimise lihtsamaks ning niimoodi on toredam minna vastu uuele aastale.

Loodan, et leidsite inspiratsiooni juba peagi saabuvateks jõulupühadeks ning need mööduvad teil õnnelikult. Ole lahke neid mõtteid jagama ka kolleegidega!

Laane Reti Västrik

Laane Reti on cum laude lõpetanud organisatsioonipsühholoogia magistriõpingud Tallinna Tehnikaülikoolis ning töötab TransferWise'is personalispetsialistina.

Lisa kommentaar