Mida sööb üks edukas töötaja?

Oled vahel pannud tähele, et pärast lõunasööki kipub uni peale. Tee, mis tahad, no ei püsi silmad lahti. Söögikord, mis pidi andma sulle tööpäeva teiseks pooleks energiat, viis sind hoopiski unedemaale.

Isegi mitu topeltespressot ei suuda sind päriselt ülesse äratada. Samas on sinu eesmärk tegelikult ju vastupidine. Sa tahad minna pärast lõunasööki tagasi kontorisse, olla maksimaalselt energiline ja vuhkida tööd nii, et järgmine “aasta töötaja” tiitel ehiks just sinu auhinnariiulit.

Huvitav on see, et sageli pole väsimus seotud vähese ööunega, vaid hoopis sellega, mida sa lõunaks sööd.

Söögiga saame hoida ennast energilise ja erksana.

Süüdi on päevapraed

Tegelikult on sellele väsimusele väga lihtne seletus. Kõiges on tegelikult “süüdi” päevapraade pakkuvad restoranid.

Selleks, et hoida sinu päevaprae hind soodsana, peavad nad tegema toidu valikus järeleandmisi. Üldiselt tähendab see seda, et sinu praest moodustavad enamuse just odavad süsivesikurikkad toiduained: riis, makaronid, kartulid jms.

Ja süsivesikutega liialdamine ongi just see, mis teeb sind uniseks. Energia, mis kiirelt tuleb, sama kiirelt ka läheb. Tulemuseks on lisaks väsimusele veel ka nälg.

Siit ka põhjus, miks rõõmustad iga kord, kui keegi saabub tööle kommikarbi või kodus tehtud küpsisetordiga. Alateadlikult sirutub käsi nende maiustuste järele.

Vale söök väsitab ja ajab sööma.

Päevapraad, mis annab sulle energiat

Hea lõunasöök annab sulle energiat pikaks ajaks. Sinu kõht püsib täis ja kolleegi pakutud kringlitükk paneb sind vaid nõutult õlgu kehitama.

Ja nii üllatav, kui see ka pole, midagi enneolematut sa oma toiduvalikuga tegema ei peagi. Piisab vaid mõnest pisimuudatusest.

Jälgi, et lisaks süsivesikutele (mis mõõdukas koguses on täiesti omal kohal) on sinu lõunapraes ka valke ja rasvu. Ideaalne lõunasöök on kombinatsioon süsivesikutest (pruun riis, kartulid, läätsed, tatar), valkudest (kala, liha, kodujuust, muna) ja rasvadest (õlid, avokaado, pähklid, hapukoor). Sinna kõrvale sobituvad loomulikult ka köögiviljad ja salatid.

Koguseliselt võiks 1/3 praest moodustada süsivesikurikkad toiduained, 1/3 valgurikkad toiduained ning ülejäänud taldrik täida köögiviljade ja salatitega. Kastmetest eelista naturaalseid ilma suhkru ja tavalise valge jahuta valmistatud kastmeid.

Selline “kombo” tagab selle, et sinu veresuhkrutase ei kõigu nagu Ameerika mäed. Valgud ja rasvad aeglustavad süsivesikute kehast läbiliikumise kiirust, mis tõstab energiataset ning aitab ennetada ootamatult tekkivat magusaisu.

Just sellel samal põhjusel soovitame vältida kiireteks vahepaladeks pelgalt süsivesikuid sisaldavat toiduaineid. Süsivesikud eraldivõetuna ei täida kõhtu. Aga tööle kaasa võetavatest snäkkidest räägime juba järgmine kord.

Head isu!

Heikki Mägi

Heikki on fitlap.ee keskkonna looja ja peatreener ning toitumisnõustaja.

 

Lisa kommentaar