Milleks on head tervisekontrollid?

Arsti juurde minek tekitab paljudes ärevust. Paljud ei külastata arsti enne tõsise tervisemure tekkimist, kuigi tihtilugu oleks varasem kontroll aidanud tervisehädasid ennetada. Seetõttu on tööandjatel kohustus oma töötajaid regulaarselt tervisekontrolli saata. 

Mis on tervisekontroll? Olenevalt inimesest tähendab see ilmselt tüütut tööandja poolt nõutud kohustust või ärevust tekitavat arstikülastust. Tegelikult ei tohiks see aga olla kumbagi. Tööelu.ee kodulehe järgi on tervisekontrolli eesmärkideks „hinnata töötaja terviseseisundit ja töötingimuste sobivust töötajale ning […] avastada võimalikult vara niisugused tervisehäired, mis võivad olla pärit töökeskkonnast“. Seega on tegemist igati kasuliku tegevusega, millest saab võita nii töötaja kui ka tööandja.

Kontorivõimlemine

Töötaja kasu seisneb põhiliselt selles, et tal on tasuta võimalik käia regulaarselt oma tervislikku seisundit kontrollimas. Tervisekontrolli raames viiakse läbi rodu erinevaid teste, uuringuid ja analüüse ning küsitakse täpsustavaid küsimusi vestluse käigus. Inimesele, kes muidu perearsti juures regulaarses kontrollis käia ei viitsi, on see kui taevane kingitus. Kui üldiselt on tervis heas seisukorras, siis võib küll tekkida kerge vastumeelsus, kuid tasub meeles pidada, et aeg-ajalt on siiski hea arsti külastada.

Töötaja kasu seisneb põhiliselt selles, et tal on tasuta võimalik käia regulaarselt oma tervislikku seisundit kontrollimas.

Ka terve inimene võib sealt saada kasulikke näpunäiteid oma tööasendi parandamiseks või uusi ideid trenni tegemiseks. Tervisesportlaselegi kulub ära teadmine, et endale pole liiga tehtud. Suurem kasutegur on aga kahtlemata siis, kui töötajal ongi juhuslikult viimase aasta-kahega mõni seisund niivõrd halvenenud, et oleks hea võtta kasutusele esimesed abinõud. Muutused, mida ise igapäevaselt tähele ei pane, on arstile õnneks nähtavad ning nii saab suure tõenäosusega probleemidele kiirelt jälile.

Tööandjal on lisaks seaduslikule kohustusele ka muid häid põhjuseid tervisekontrollide võimaldamiseks. Oleme varemgi siin blogis puudutanud teemat, et terved ja tervisliku eluviisiga töötajad toovad ettevõttele kasu nii lühemas kui ka pikemas plaanis. Tervisega tulevad kaasa parem meeleolu ja motivatsioon, teisest küljest vähem stressi ja vähem haiguspäevi ning tulemuseks on rohkem produktiivsust. Seega ei tohiks ühelgi ettevõttel olla ühtegi ettekäänet, et mitte veenduda oma töötajate tervislikus heaolus.

Esimese Google’i otsinguga leiab kiirelt ja kergelt kaks tervisekontrollide läbiviijat: Qvalitas ja Confido. Nende kodulehtedelt leiab vajaliku informatsiooni nende teenuste ja võimaluste kohta, nii et iga ettevõte saab leida endale midagi sobivat. Confido pöörab oma tervisekontrolli paketis lisaks füüsilisele tervisele tähelepanu ka vaimsele. See on tõeline lisaväärtus ettevõtetele, kes peavad lugu oma töötajate vaimse heaolu toetamisest. Maailmas, kus stress ja läbipõlemine saavad järjest rohkem meie igapäeva elu osaks, on ainult loogiline, et ka regulaarne tervisekontroll hakkab tähelepanu pöörama psühhosotsiaalsetele ohuteguritele.

Confido pöörab oma tervisekontrolli paketis lisaks füüsilisele tervisele tähelepanu ka vaimsele. See on tõeline lisaväärtus ettevõtetele, kes peavad lugu oma töötajate vaimse heaolu toetamisest.

Tasub ka tähele panna, et järgmise aasta jaanuarist on jõustumas seaduse muudatus, mille järgi saab tööandja kohustuseks psühhosotsiaalsete ohutegurite ennetamine ja mõju vähendamine oma töötajatele. See tähendab, et vaikselt on mõistlik hakata üle vaatama, millised praktikad seni kasutuses on olnud, et õigeaegselt muudatusteks valmis olla!

Laane Reti Västrik

Laane Reti on cum laude lõpetanud organisatsioonipsühholoogia magistriõpingud Tallinna Tehnikaülikoolis ning töötab TransferWise'is personalispetsialistina.

Lisa kommentaar