TET seminar: kuidas valgustus kontoris enda kasuks tööle panna?

Tervist edendavate töökohtade seminar on üritus, mis tutvustab kaasaegseid tervisesõbralikke töökoha parandamiseks mõeldud viise. Seminarid toimuvad TET võrgustiku liikmetele ning sellekuise seminari teemaks oli tervislik töökoht. Kirjutame SportID blogis kahest loengust, mida seminaril kuulda sai; esimesena käsitleme valgustuse teemat, millest rääkis seminaril Tiiu Tamm.

Suur osa neist, kes kunagi kontoritööd teinud, on kursis sellega, et kehv valgustus paneb pea valutama ja rikub silmanägemist. Tegelikult on aga liialt nõrga valgustuse kõrval veel teisigi probleeme, mis valesti valitud lampidest alguse võivad saada: vale värviga valgus võtab igasuguse tööisu, liialt tugevate lampide all töötajad võivad aga silmanägemise sootuks kaotada.

679198456_600

Millist värvi valgust eelistada?

Kodus mõjuvad mõnusatena soojades toonides lambid, ent töökohal tuleks kasutada pigem valget valgust. Kui loodus läheb magama päikeseloojangu ajal, kus valgus kollaseks muutub, pole ka ime, kui sama juhtub inimestega. Kollase valguse all töötav inimene joob oluliselt rohkem kohvi ning väsib palju kiiremini, sest suur osa energiat kulub enda üleval hoidmiseks.

Valgusest aga üksi ei piisa: alati tuleb seda valida koos sisekujundusega. Kuigi valge valgus võib olla töö tulemuslikkusele mõeldes efektiivne, mõjub ta näiteks sinist tooni seinte taustal äärmiselt kõledalt. Kes tahaks aga vanglat meenutavas kontoris tööd teha?

Vale valgus võib lisaks muule muuta ka ebasobivaks meie seljas olevate riiete värvi ning meigi, sest iga valgustoon ja lamp ei suuda poes või kodus ilusana tundunud värve lihtsalt taasesitada.

Millise tugevusega peab valgus olema?

Paljudes kontorites kasutatakse viimastel aastatel väga populaarseks saanud LED-valgusteid, mis valgustavad selgelt ja tugevalt ning hoiavad kokku energiat. Ometi on aga ka neil miinuseid: liiga ere lamp rikub ära loomuliku ööpäevarütmi, samuti mõjub haigustele, mis valele valgusele reageerivad.

LED-valgustile ei tohi liialt lähedal viibida ning eriti peavad seda silmas pidama väikelaste ja vanurite puhul. Samuti ei tohi neid paigaldada kohta, kus inimesed nende all pidevalt viibima peavad. Kui kaubanduskeskusest käib külastaja vaid korra läbi ning tunneb juba siis, et valgus ajab pea valutama, siis kuidas peaksid nende lampide all saama tööd teha kassapidajad?

Hea LED-lambi äratundmiseks tuleb jälgida tootja sertifikaate ja tähiseid. Vastasel juhul võib lamp, mis lubab kesta 100 000 tundi vastu pidada ainult 4000 tundi. Kallisse lampi tehtud investeering muutub sel juhul kasutuks.

oho

Kuidas kontorisse lampi valida?

Ent nüüd ka veidi praktilisi teadmisi ehk kuidas täpset tähistust järgides õige lamp valida. Lampi ostes tasub järgida sellel olevat märgistust, mis esitatakse kujul “18W/860”. Esimene number kaldkriipsu taga tähistab Ra-indeksit, mis ei tohi jääda alla kaheksa. Järgmised kaks numbrit näitavad valguse tooni: 60 tähistab 6000k’d ehk päevavalgust, 30 3000k’d pehme ja sooja tooniga valgust (vaata tabelit). Madalaima valgustooni väärtus saab olla 25.

Valgusevalikuga eksitakse palju. Lõuna-Eesti ja Ida-Virumaa ettevõtetes on kasutusel palju lampe, mille tähistus kaldkriipsu taga on /640. Sellised lambid on tegelikkuses inimeste peade kohal kasutamiseks keelatud ning mõjuvad silmadele äärmiselt halvasti.

Neile, kes lambivalikus ise sõna sekka öelda ei saa ning peavad leppima olemasolevaga, anti seminari jooksul ka soovitusi. Selleks, et kunstliku valgusega keskkonnas paremini hakkama saada, tuleb maksimaalselt ära kasutada hetki, kus me seal viibima ei pea. Nimelt tasuks lõunal käia töökohast väljas – neil inimestel, kes seda teevad, on tegelikult kontoris lõunatajate ees suur eelis. Kui pead tööl aga prille kasutama, tasub lõunapausi ajaks need kindlasti töölauale jätta.

Postitust jääb lõpetama mõte kõigile tööandjatele ja neile, kes kontori kujundamisega kokku puutuvad: stiilsest ja ilusast sisekujundusest pole kasu, kui valgustus on kehv ning segab töötegemist. Nii on näiteks kasutud peegelpindadega liuguksed, mis kehva valgusega mängima hakkavad, aga ka treppide küljes ilutsevad LED-lambid, mis meid astmete lõpus täielikku pimedusse jätavad.

Lisa kommentaar