Vanus ei muuda tööandja motivatsioonipaketi olulisust

Kes vähegi on viimasel ajal jälginud meedias ilmuvaid artikleid ja uudisenupukesi, on kindlasti märganud, kuidas ikka ja jälle tulevad teemaks põlvkondade vahelised erinevused tööturul. Küll kutsutakse noori “lumehelbekesteks”, küll hirmutatakse vanemaid inimesi tehnoloogia arendustega, mis nende töö lähitulevikus üle võtavad. Tihti aga tundub mulle, et tehakse palju kära mitte millestki.

Viimased 5-10 aastat on toimunud nii Eesti, kui ka kogu maailma tööturul mitmeid muudatusi. Tööturule siseneb järjest vähem noori ning talendijaht tugevneb. See omakorda on pannud ettevõtted ümber mõtlema sellele, mida just neil on oma töötajatele pakkuda ning kuidas värskeid tööturule sisenejaid enda juurde meelitada. Järjest levinumaks muutuvad nii moekalt sisustatud kontoriruumid, paindlik tööaeg, erinevad toetused ja boonused ning muidugi kontoris pakutav söök ja jook. Isegi palgarallit on tunda, sest eks töötasugi on miski millega töötajaid meelitada ja hoida. Mis aga hakkab nüüd segaseks minema on see, et arvatakse, et see kõik on kasulik ainult verivärskete noorte värbamiseks.

Tegelikkuses on aga kõikidest eelnimetatud hüvedest huvitatud ka vanemad põlvkonnad. Paindlik tööaeg on tänapäeval kasulik kõigile, kel on vaja oma laste eest hoolitseda, hobide jaoks aega leida või vajadusel kodus töömeest oodata. Töötajatele paindlikku tööaega lubades ei tähenda see ainult seda, et annad noortele, kes ei viitsi kell 9 hommikul kontorisse loivata, õiguse päeva ükskõik millal alustada. See tähendab seda, et kõikidel töötajatel on vajadusel võimalus oma eraelu paremini töö ümber sättida. Või hoopis tööd sättida eraelu ümber?

“Sporditoetus on saanud väga populaarseks, vesi ja kuumad joogid on enamikes kontorites tavalised ning erinevad firmaüritused pakuvad võrdselt huvi kõikidele töötajatele..”

Samuti on kõik põlvkonnad huvitatud lisahüvedest, mida tööandjate motivatsioonipaketist leida võib. Sporditoetus on saanud väga populaarseks, vesi ja kuumad joogid on enamikes kontorites tavalised ning erinevad firmaüritused pakuvad võrdselt huvi kõikidele töötajatele. Ükskõik, mis vanuses on sinu töötajad, kõigile meeldib tunda, et nendest hoolitakse, neid väärtustatakse ning nende tööl on eesmärk. Töö ja tööandjaga rahulolu on oluline kõigile, et elada täisväärtuslikku elu, sest veedame ju tööl umbes 50% oma ärkveloldud ajast.

Lõpetuseks, mis roll on töötasul? Praeguses maailmas on töötasul loomulikult oluline roll. Me kõik soovime endale kodu, soetada soovitud tarbeesemeid ning ega toiduta samuti inimene hakkama saa. Palganumber on oluline kõigile olenemata vanusest. Küll aga on tööandjal võimalik töötasu ümber ehitada tugev motivatsioonipakett, mis tõstab tööandja väärtust ka töötaja silmis. Möödas on ajad, mil inimesi sai meelitada vaid palganumbriga. Praegusel ajal on olemas palju erinevaid võimalusi – alustades tööandja tervisekindlustusega ja lõpetades tasuta lõunatega – mis aitavad pakkuda töötajale lisaväärtust, kuid tõstavad ettevõtte kulusid vähem kui palgafondi suurendamine.

Minu meelest on pealkirjad, kus väidetakse, et noored ootavad 1500€ kätte ja ei ole mingil muul moel nõus tööle tulema, liiga üldistavad. Igaks juhuks tasuks natuke sügavamale kaevuda ning vaadata, mis võib tegelikult olla sellise tulemuse põhjus. Ehk on neil silme ees mingid kindlad ametikohad või ehk nad lihtsalt mõtlevad suurelt ja julgelt? Üht aga usun ma küll: kui sa ei saa pakkuda tööturu kõige kõrgemat palka, aga oled valmis välja mõtlema konkurentsivõimelise motivatsioonipaketi, on sul sama hea võimalus töötajaid tööle meelitada oma kultuuri ja väärtustega, kui teisel ettevõttel ainult kõrge palgalipikuga. Ning seda olenemata töötaja vanusest.

Laane Reti Västrik

Laane Reti on cum laude lõpetanud organisatsioonipsühholoogia magistriõpingud Tallinna Tehnikaülikoolis ning töötab TransferWise'is personalispetsialistina.

Lisa kommentaar